Serce Jezusa

Data powstania utworu: 2002

Nuty: pobierz tutaj

1. W Swym sercu na wieki ukryłeś nas, G A e7 A
Odnaleźć Twą miłość już czas. G A G
Podnoszę me dłonie oddając Ci cześć, e7 A D A/h
Mocy moja uwielbiam Cię. A/h e7 A

Ref. Jezu Serce Twoje schronieniem mym, D A h
Panie w Sercu Twoim mój dom. G7+ A
Umiłował mnie Pan i mogę w Sercu Jego trwać, G h
Umiłował mnie Pan na wieki. G A

Jezu Serce Twoje schronieniem mym, D A h
Panie w Sercu Twoim mój dom. G7+ A
Do nas zniżył się Pan, by Serce Swoje oddać nam, G h
Do nas zniżył się Pan, alleluja. G A

Zwrotka: G A /h e7 A G A/h/A/G e7 A D A/h A/h e7 A

Refren: D A h G7+ A G h G A /x2

Końcówka modulacja: G (h w basie) G e7 C A - dalej refren jak wyżej w D

Jak powstał utwór

Pan Bóg daje się rozpoznać, kiedy przychodzi. A robi to w różnoraki sposób, ale także w ten najprostszy - przychodzi tak samo, jak poprzednio. Doświadczam tego w różnych wymiarach mojego życia. Także w tym, który można nazwać darem naturalnym, a który jest, tak samo jak te nadprzyrodzone, dany od Stwórcy. Muzyka, gra na fortepianie, śpiew, komponowanie - tutaj Pan ewidentnie działa. To dość obszerny temat, ale chcę powiedzieć tylko o ostatnim wymiarze, o kompozycji.

Długo musiał Pan oczyszczać moje serce, żebym zdolna była po 12 latach nauki muzyki skomponować coś dla Jego chwały. A potem poszło szybko. Wszystkie pieśni, które zostały mi dane, niosą ze sobą dwa wspólne Boże znaki. Pierwszym jest to, co dzieje się w moim sercu, co obecnie przeżywam w kwestii wiary, co mnie wewnętrznie pali, inspiruje, nasyca. Zaraz za tym idzie i łączy się z poprzednim drugi znak: pragnienie zaśpiewania tego, co doświadczam. Siadam więc do pianina i zaczynam grać. Zarówno muzyka jak i tekst są mi po prostu dane. Siadam i gram. Tak powstały: Duchu Święty, Stworzycielu, Święte imię Twe, Raduje się dusza i Serce Jezusa, które jest dla mnie szczególną pieśnią. W czerwcu 2002 r. zrodził się we mnie nowy, ożywiający moją duszę kult Serca Jezusa. Bardzo poruszały mnie wszystkie wezwania z litanii: Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości... cnót wszelkich bezdenna głębino... królu i zjednoczenie serc wszystkich... źródło życia i świętości... źródło wszelkiej pociechy... i to wezwanie, najważniejsze dla mnie, kiedy piszę o pieśniach: Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i UMIEJĘTNOŚCI.

Jeśli ktoś chce zapytać, skąd biorą się pieśni zespołu Mocni w Duchu, niech zamknie oczy, stanie przed Jezusem i powtórzy to ostatnie wezwanie. Tam, w Sercu Jezusa jest odpowiedź, tam jest źródło WSZYSTKIEGO.

Inga Pozorska

Analiza muzyczna utworu:

Powstanie tej pieśni zbiegło się z powstaniem nowej wspólnoty modlitewnej W Sercu Jezusa. W łódzkim kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie w ołtarzu głównym widnieje duży obraz Pana Jezusa, który w geście otwartych ramion zaprasza wszystkich do swego promieniejącego Serca, od zawsze trwała modlitwa zawierzenia temu Sercu. Pojawienie się pieśni to jakby dalszy ciąg tej modlitwy i bardzo głęboki jej wyraz. Jej tekst zawiera w sobie uwielbienie: Mocy moja, uwielbiam Cię… podnoszę me dłonie, oddając Ci cześć…; wyznanie wiary w odwieczną miłość Jezusa: Jezu, serce Twoje schronieniem mym, Panie, w sercu Twoim mój dom. Do nas zniżył się Pan, by serce swoje oddać nam…, a także to, co brzmi jak echo słów wielkie rzeczy mi Pan uczynił z pieśni Maryi - umiłował mnie Pan i mogę w sercu Jego trwać…, jak również apel: odnaleźć Twą miłość już czas…

Zauważmy, że brak w tej pieśni wezwania prośby. Dlaczego? Ponieważ tak jak Magnificat, jest to pieśń uwielbienia Boga, w szczególnym wymiarze adoracji Jego serca przez duszę, która zasmakowała już Jego obecności w sobie, odkryła Jego miłość i ją głosi. Zauważmy też, że zaraz na początku śpiewamy ukryłeś nas, potem dopiero ta forma nas powraca na końcu: by serce swoje oddać nam, do nas zniżył się Pan… Reszta tekstu to bezpośrednie zwrócenie się duszy do Jezusa, taka rozmowa z Nim sam na sam. W ten prosty sposób każdy, kto włącza się w modlitwę tą pieśnią, jest zaproszony, by wyjść z owego nas ku całkiem osobistej rozmowie z Jezusem: Mocy moja, uwielbiam Cię…

Pieśń W Sercu Jezusa jest balladą z dużo dłuższym niż zwrotka refrenem. Powtarza się go wielokrotnie, uważając na dwa różne zakończenia tekstowe jego dwóch cząstek (z których druga kończy się słowem alleluja z pseudomodulacją wprowadzającą kolejne powtórzenie refrenu). W nagraniu na płycie Jezusowi chwała, cześć! użyto bezprogowej gitary basowej (fretless bas) w celu uzyskania jak najłagodniejszego, wyrafinowanego brzmienia. Budowanie kulminacji odbywa się w kolejnych powtórzeniach refrenu, poprzez zwiększanie instrumentarium (smyczki).
Pieśń ta jest wykonywana głównie na dziękczynienie i podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu.

dr Bogna Augustyniak - muzykolog

Muzyka

Tekst

Śpiew solowy

Utwór znajdziecie na płytach:


ZOBACZ WSZYSTKIE UTWORY